Nasza redakcja wspólnie z pasjonatami historii Bemowa miała okazję zwiedzić siedzibę Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej. Powstała w 1951 roku placówka posiada dziś ok. 350 tys. książek i nowoczesny system elektronicznego udostępniania zbiorów, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.
Wizyta grupy historycznej działającej w ramach Bemowskiego Centrum Kultury i Cyfrowego Archiwum Bemowa odbyła się 25 marca 2017 r. Dzięki uprzejmości dyrekcji poznaliśmy historię Biblioteki i odwiedziliśmy miejsca niedostępne na co dzień – magazyny i pracownię digitalizacji zbiorów.
Biblioteka działająca w Wojskowej Akademii Technicznej jest jej równolatką, powstała w 1951 r., jednak siedzibę pod dzisiejszym adresem przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 19, zaprojektowaną przez inż. Tadeusza Rupniewskiego otrzymała sześć lat później. Wcześniej zbiory udostępniane były w Klubie WAT, kasynie czy innych pomieszczeniach uczelni.
– W ostatnich latach budynek przeszedł generalny remont, dzięki któremu czytelnicy mogą korzystać m.in. z kabin do pracy indywidualnej, sal nauki własnej i bezpłatnego wi-fi. Oprócz katalogu on-line, udostępniliśmy usługi Zapytaj bibliotekarza, Zamawianie kopii oraz Płatności. Studenci mogą skorzystać z pomocy w wyszukiwaniu i przygotowaniu bibliografii do prac dyplomowych, przygotowaniu analizy cytowani, czy wyszukiwaniu informacji – objaśnia dr Bogumiła Konieczny-Rozenfeld, dyrektor placówki.
Studenci i wszyscy inni spragnieni wiedzy znajdą tu książki udostępniane w wolnym dostępie w czytelni: czasopism, społeczno-ekonomicznej i technicznej. Ta ostatnia oferuje zbiory z zakresu informatyki, budownictwa, wojskowości, telekomunikacji, elektrotechniki, fizyki i innych dziedzin ścisłych. To tutaj zresztą natrafiliśmy na archiwalny artykuł naukowy Sylwestra Kaliskiego opublikowany w Biuletynie Wojskowej Akademii Technicznej z 1968 r. Generał Sylwester Kaliski, były komendant – rektor WAT, minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki, założyciel Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, zmarł tragicznie w 1978 roku.
Finałem naszej wizyty było zwiedzenie magazynów biblioteki, które wyposażone zostały w nowoczesny, zautomatyzowany system przechowywania. Gromadzi się tutaj ok. 340 tys. woluminów książek i 18 tys. woluminów czasopism. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania ciekawych wnętrz i zapoznania się z księgozbiorem Biblioteki Głównej WAT.
Tekst i foto: Joanna