Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

Inspirujące zdjęcie

Jak jedno zdjęcie może przyczynić się do ciekawych wspomnień? Pokazujemy, że warto dokładnie przypatrywać się fotografiom z własnych domowych archiwów i korzystać z bezcennej wiedzy rodzinnych wspomnień.

Ireneusz Dobiech: odnalazłem w domowym archiwum unikalne zdjęcie historyczne obiektu na poligonie WAT, którego widok zapamiętałem, jednak nie znałem daty wykonania fotografii.

Obiektem tym był metalowy maszt z czterema ramionami widoczny w głębi poligonu (fot.1), wówczas nazywanego placem ćwiczeń, na którym kandydaci do WAT odbywali tzw. szkolenie unitarne. Oprócz masztu na zdjęciu utrwalony został nasz syn z pieskiem. Mogłem więc oszacować datę wykonania zdjęcia na podstawie oceny wieku syna, na 1972 r. – dlatego zasługiwało ono na zamieszczenie go na CAB.

Maszt z wiatrakiem na Poligonie WATFot. 1 Maszt z wiatrakiem na Poligonie WAT.

W odpowiedzi otrzymałem prośbę od redakcji CAB: „Proszę o informacje w celu opisania fotografii: do czego służyły maszty z wiatrakiem; czy pamiętam Pan może, co oznacza znak graficzny z podpisem Warszawa widoczny na koszulce osoby na zdjęciu.”

Postanowiłem zaspokoić ciekawość redakcji i sięgnąłem do archiwalnych wspomnień.

Maszt ze skrzydłami na szczycie był atrapą, podobnie jak dwa czołgi, o których pisałem w tekście „Czołgowisko”, imitującą pole walki. Na zdjęciu jest mój syn z naszym pieskiem. Okazało się, że koszulkę tę podarowała synowi jego siostra. Była to pamiątką z okresu studiów, kiedy nasza córka jako studentka i wolontariuszka brała udział w organizowaniu i uczestniczyła czynnie przez cztery tygodnie w Kongresie Architektura – Człowiek – Środowisko ( „XIV Congress International Union of Architects – Warsaw, Poland 14-21 June 1981”).

Pozwoliło mi to skorygować datę wykonania zdjęcia z masztem na okres po 1981 roku. Nie mógł to być rok 1972, jak początkowo określiłem na podstawie zaniżonego wieku syna. Przy okazji odkryłem, że zachowało się w naszym archiwum kilka pamiątek związanych z tym Kongresem, które świadczą, że znak graficzny na koszulce syna to logo Kongresu Architektura – Człowiek – Środowisko. Co to za wydarzenie?

Międzynarodowe Kongresy Architektury organizuje co trzy lata od 1948 roku Międzynarodowa Unia Architektów. Ta założona w Szwajcarii organizacja pozarządowa zrzesza ponad milion architektów ze 124 krajów. Polskę reprezentuje w niej Stowarzyszenie Architektów Polskich – SARP. Warszawski kongres, z którego pamiątki można tutaj oglądać, odbył się w 1981 r., a ostatni – w 2014 r. w Durbanie pod hasłem „Architektura dla wszystkich”.

Niemal 5000 architektów i studentów architektury z całego świata uczestniczyło w sesjach plenarnych, konferencjach, seminariach i wystawach. Unia przyznaje też nagrody za znaczące osiągnięcia w architekturze: technologię wykorzystaną w architekturze, urbanistykę lub planowanie, krytykę architektoniczną lub edukację architektoniczną, wzrost jakości siedlisk ludzkich.

Pamiątki z kongresu architektów nie dotyczą Bemowa, uzyskałem jednak zachętę do zamieszczenia ich na CAB. Są to: okolicznościowe kartki pocztowe, pismo wydrukowane na papierze czerpanym od ważnego uczestnika Kongresu o werdykcie jury dotyczącym udziału w nim Prac Studentów Architektury 1981 na temat: „Rehabilitacja małego zespołu w zdegradowanym środowisku” (fot. 2); wizytówka z nadrukiem imiennym córki (fot. 3) oraz teczka z logo i nadrukami Kongresu w czterech językach (fot. 4).

Dokumenty związane z XIV Kongresem Międzynarodowej Unii ArchitektówFot. 2 Dokumenty związane z XIV Kongresem Międzynarodowej Unii Architektów UIA, 1981.07.

Wizytówka uczestniczki obsługi Kongresu UIAFot. 3 Wizytówka uczestniczki obsługi Kongresu UIA.

Teczka Kongresu na dokumenty
Fot. 4 Teczka Kongresu na dokumenty.

Pismo Biura Organizacyjnego XIV Kongresu UIA

Fot. 5 Pismo Biura Organizacyjnego XIV Kongresu UIA , 23.06.1981 r.

Pismo Biura Organizacyjnego XIV Kongresu UIA

Fot. 6 Pismo Biura Organizacyjnego XIV Kongresu UIA w sprawie zaliczenia praktyki studenckiej, 23.06.1981 r.

Na kongresie tym córka poznała kilku uczestników, którzy z nią korespondowali, fot. 7, a niektórzy przesyłali jej wiadomości o innych Kongresach Architektów. Pokazuje kilka takich pamiątek, jakie zachowały się w naszym archiwum rodzinnym.

Koperta listu z Brazylii

Fot. 7 Koperta listu z Brazylii, 1982.05.03.

Pracę córki zakwalifikowano jako praktykę studencką. O jej pracy na Kongresie organizatorzy w specjalnych pismach (fot. 5 i fot. 6), wyrażali się w samych superlatywach. Napisano: „Wykazała się zaangażowaniem, zdyscyplinowaniem, inicjatywą i dużym wkładem pracy, co dla Biura Kongresu miało ogromne znaczenie w okresie tak dużego spiętrzania się prac”.

Okładka prospektu z Kongresu Architektów z 1982 roku

Fot. 8 przedstawia okładkę prospektu z Kongresu Architektów pod tytułem „Urbanismo 1”, trwającego od 27 września do 01 października 1982, o którym wspomina nadruk na okładce listu, fot. 9,  do córki, z 14.03.1983 r.

List z Sao-Paulo nadrukiem z Kongresu

Fot. 9 List z Sao-Paulo nadrukiem z Kongresu, 1983.03.14.

 Jedna taka wiadomość jaka się zachowała, to list, fot. 10,  pisany w San Paulo we wrześniu 1982, skierowany do kolegów w imieniu grupy PANORAMA, której wizytówkę pokazuje fot. 11, a informację o organizatorach Kongresu, m.in. autora listów fot. 7 i fot. 9, fot. 12.

Pismo grupy „Panorama"
Fot. 10 Kopia pisma znajomego córki  do kolegów z grupy „Panorama”, 09.1982 r.

Wizytówki grupy „Panorama”

fot. 11 Wizytówki grupy „Panorama”, 09.1982 r.

Informacja o Organizatorach Grupy Panorama
fot. 12 Informacja o organizatorach grupy „PANORAMA”, 09.1982 r.

Informacja o Kongresie

fot. 13 Informacja o imprezie trwającej od 17.10 do 21.10 1983 r.

Okładka prospektu z Kongresu Architektów
fot. 14 Okładka prospektu z Kongresu Architektów.

Historyczne zdjęcie z Poligonu WAT, w postaci atrapy masztu oraz widoku naszego syna w oryginalnej koszulce ze znakiem graficznym, pozwoliło: zawęzić datę wykonania zdjęcia, rozszyfrować, że na koszulce wydrukowane jest logo Międzynawowego Kongresu Architektury i zaprezentować kilka pamiątkowych zdjęć z Kongresów Architektów.

 

 

2 odpowiedzi na „Inspirujące zdjęcie

  1. Pragnę zakomunikować, że moje kolejne materiały: w postaci historycznych zdjęć z uroczystości 20 lecia WAT, wykonanych z własnoręcznie wykonanego telewizora 1971.12.18 i zestawu tarcz szkolnych, z tego samego okresu, wysłałem do CAB 2016.03.16.
    Nie zostały zamieszczone do dzisiaj, nad czym ubolewam, bez podania dlaczego.

    • Kilkakrotnie zwracałem się z zapytaniem do CAB, m. in. w marcu i sierpniu 2016 roku, o wyjaśnienie dlaczego do dzisiaj nie umieszczono: moich zdjęć z lat 70 i nie uzyskałem w tym zakresie żadnej odpowiedzi. Dlatego ponawiam moje pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>