Stan Wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ten stan nadzwyczajny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 roku.
W tym okresie wyłączono komunikację telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji, ograniczono możliwość przemieszczania się, zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych. Wprowadzona została reglamentacja nabywania towarów, m.in. żywności, paliwa. Dla zakupu wspomnianych towarów otrzymywało się specjalne kartki.
Przeglądając archiwum rodzinne napotkałem kilka historycznych dokumentów, pochodzących z okresu Stanu Wojennego i po nim, których kopie prezentuję.
Pierwsze zdjęcie przedstawia wygląd ulotki, jednej z wielu, jaką znalazłem w Stanie wojennym, zimą w okopie na poligonie WAT. Niestety dokładnej daty jej odnalezienia nie pamiętam, jednak teren był wówczas pokryty dużą warstwą śniegu.
Drugie zdjęcie, to kopia kartki na mięso wydanej w sierpniu 1989 roku, a więc z okresu złagodzonych ograniczeń po Stanie Wojennym. Jest szczególnie cenna, gdyż nie została wykorzystana, a więc jest kompletna z pieczęcią i wykazem rodzaju artykułów mięsnych, należnych osobie na miesiąc.
Trzecie zdjęcie przedstawia kopię kartki na benzynę dla mojego samochodu FSO 1500 z numerem rejestracyjnym WUL 7489. Została ona częściowo zrealizowana głównie przez naszą córkę na potrzeby jej Malucha. Kartka na benzynę wydana została 19 marca 1985 roku, a więc również w okresie złagodzonych ograniczeń po Stanie Wojennym. Jak można się zorientować, poszczególne odcinki przedstawiają limity benzyny przypadające na kolejne miesiące: od marca do listopada 1985 roku.
Czwarte zdjęcie przedstawia kopię wyglądu koperty listu ocenzurowanego. Pochodzi z 27 października 1982 r., a więc z okresu Stanu Wojennego.
Piąte zdjęcie, to kopia przepustki jednorazowo – okresowej, na wstęp studentki do pokoju nr 30 bloku SKTZ (Sekcja Kształtowania Terenów Zielonych Wydziału Ogrodniczego SGGW) od 4 stycznia 1982 r. Pochodzi również z okresu Stanu Wojennego.
Ostatnie zdjęcie, to kopia decyzji – zezwolenia, wydanej 18 stycznia 1982 r., a więc w okresie trwania Stanu Wojennego, dotyczącej opuszczenia miejsca zamieszkania mojej córki do Zakopanego, w okresie od 18 stycznia do 25 stycznia, 1982 roku.
Wydaje mi się, że są to bardzo cenne historyczne pamiątki, ilustrujące ograniczenia podczas trwania Stanu Wojennego i kilka lat po nim.
Ireneusz Dobiech