Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

Życie codzienne na WAT w latach 50.

Przeglądając moje archiwum napotkałem historyczne już zdjęcia, jakie wykonałem ok. 1958 r. prymitywnym aparatem o nietypowym formacie 6×6 cm, wypożyczonym od kolegi. Nie miałem doświadczenia
w wykonywaniu zdjęć, więc są one kiepskiej jakości. Przedstawiają mimo wszystko cenne obrazy terenów
w pobliżu mojego miejsca zamieszkania. Zdecydowałem się je zamieścić wraz z komentarzami w Cyfrowym Archiwum Bemowa.

Zdjęcia 1 – 3. zostały wykonane z poziomu obecnej ulicy Kartezjusza i przedstawiają tyły klubu WAT, znajdującego się wówczas za ogrodzeniem. Na wszystkich tych zdjęciach widoczna jest część kinowa Klubu. Po obu bokach, w częściach do niej prostopadłych, na parterze i pierwszym piętrze znajdowały się pokoje
i sale wykładowe. W prawym skrzydle w sali na piętrze (fot.1) , słuchałem wykładów prof. Witolda Pogorzelskiego z Matematyki na kursie magisterskim. Natomiast w ostatniej górnej kondygnacji mieściły się pokoje hotelowe.


Fot. 1 Mama i synek z sankami stoją na obecnej ulicy Kartezjusza na tle tyłu klubu WAT.


Fot. 2 Synek z sankami na tle tyłu klubu WAT.

Na zdjęciach 2. i 3. z lewej strony, widoczny jest budynek mieszkalny dla kadry dydaktycznej WAT, wówczas oznaczony numerem 7.


Fot. 3 Od lewej: blok mieszkalny nr 7 i sala kinowa klubu WAT, na pierwszym planie mama z synkiem na drodze, obecnie ul. Kartezjusza.

Zdjęcie 4. przedstawia teren skrzyżowania obecnych ulic: Kartezjusza i Archimedesa. W tle widoczny jest dymiący komin zewnętrznej kotłowni WAT. Jak widać, kotłownia miała wówczas tylko jeden komin.

Fot. 4 Mama, sanki i kotłownia, na obecnej ulicy Kartezjusza, skrzyżowanie współczesnych ulic Archimedesa
i Kartezjusza.

Następne zdjęcie przedstawia widoki: od lewej „górkę”, fragment tzw. starych bloków, kotłownię oraz synka na ulicy Kartezjusza.

Fot. 5 Synek na sankach w drodze powrotnej ulicą, obecnie Kartezjusza, z „górki”.

Na zdjęciu 6. oprócz kotłowni widoczne są: po lewej stronie fragment składowiska węgla, gdzie obecnie znajduje się osiedle domków jednorodzinnych przy obecnej ulicy Gąsiorowskiego oraz po prawej — teren przed „górką”, na którym obecnie znajduje się zespół murowanych garaży.

Fot. 6 Fragment „starych bloków”, kotłownia i teren przed „górką”.

Zdjęcie 7. przedstawia drogę, obecnie ulicę Gąsiorowskiego, za nią składowisko węgla i wspomniane stare bloki (Nazywano tak bloki zbudowane prawdopodobnie przed 1939 r., natomiast „lotniczymi” nazywano bloki znajdujące się przy obecnej ulicy S. Kaliskiego, zbudowane prawdopodobnie w okresie powstawania Lotniska Wojskowego, dla jego pracowników.) oraz fragment „górki”, na którą z synkiem podążamy. Szerszy widok w podobnym ujęciu, bo z kotłownią, ilustruje zdjęcie 8.

Fot. 7 Od lewej: „stare bloki” i przed nimi składowisko węgla, droga obecnie nazwana ul. Gąsiorowskiego i podchodzenie pod „górkę”.

Fot. 8 „Stare bloki”, kotłownia, przed nimi składowisko węgla i droga obecnie nazwana ul. Gąsiorowskiego oraz teren przed „górką”.

Na zdjęciu 9. widzimy „górkę”, którą z synkiem „zdobyliśmy”, a na zdjęciach 10. i 11. obserwacja i jej „zdobywanie”.

Fot. 9 Ja z synkiem podążamy na „górkę”.

Fot. 10 Mama obserwuje wchodzącego samodzielnie synka na „górkę”.

Fot. 11 Synek i mama z sankami wspinają się na szczyt „górki”.

Na zakończenie zamieszczam zdjęcie wykonane na głównej wówczas drodze WAT, a obecnie ulicy gen. Kaliskiego. Widać na nim po lewej stronie za ogrodzeniem tył Internatu z numerem 4, komin kotłowni zewnętrznej WAT oraz drzewa.

Fot. 12 Ciągnę synka na sankach po obecnej ul. Lazurowej.

P.S. Podczas cyfryzacji analogowych moich archiwalnych zdjęć, które dokonywałem w fotograficznych zakładach usługowych, odmówiono mi wykonania kopii cyfrowych zdjęć o nietypowym formacie 6×6 cm. Wykonałem te kopie we własnym zakresie. Rzutowałem obraz rzutnikiem na białą ścianę i fotografowałem
go aparatem cyfrowym.

Ireneusz Dobiech

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>