Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

Wczoraj i dziś – ul. Obrońców Tobruku

W naszej galerii znalazło się zdjęcie z Tygodnika Stolica, pochodzące z reportażu na temat Rajdu Sportowo-Turystycznego z okazji 35. rocznicy wyzwolenia Warszawy. W zimowej scenerii kierowcy walczyli o puchar „Stolicy” m.in. na Bemowie, bowiem próby sprawnościowe zorganizowano na terenie Lotniska Babice.

Jedną z dróg dojazdowych do lotniska była obecna ul. Obrońców Tobruku i to właśnie to miejsce przedstawia zdjęcie z Tygodnika Stolica. Na pierwszym planie Polski Fiat 126p – co prawda w rajdowych zmaganiach udział wzięli też właściciele Ład, Trabantów i Syrenek, najwięcej było jednak maluchów.

 

ul. Obrońców Tobruku w 1980 r  ul. Obrońców Tobruku w 2013 r.

Z lewej: ul. Obrońców Tobruku w 1980 r., fot. Janusz Pokorski; z prawej: to samo miejsce w 2013 r., fot. Paulina Fabrowska

Organizacja części rajdu na terenie Lotniska Babice nie była niczym niezwykłym. Już  w 1962 r. odbyła się tu pierwsza edycja Rajdu Warszawskiego, organizowanego przez Automobilklub Warszawski. Dwa lata później rozegrano tu próby sportowe Rajdu Barbórka – na lotnisku przeprowadzono próby zwrotności, zrywu i hamowania oraz wyścig z wyrównaniem, który po raz pierwszy relacjonowany był na żywo przez telewizję. Nie sposób nie wspomnieć też o Wyścigu o Grand Prix FSO, o którym pisaliśmy w jednej z poprzednich notek:)

Na zdjęciu z 1980 r. brakuje pewnego smaczku – pod śniegiem ukryte są płyty betonowe,które dopiero niedawno zastąpiono nawierzchnią z asfaltu. Podobnie wyglądało zresztą wiele ulic osiedla, które wytyczono po prostu na dawnych drogach kołowania. Dziś związki z lotniskiem są coraz słabiej widoczne, ale wprawne oko z pewnością je dostrzeże. Zachęcam do poszukiwania śladów i wątków lotniczych, znikają z każdym rokiem!

Paulina

3 odpowiedzi na „Wczoraj i dziś – ul. Obrońców Tobruku

 1. ireneusz pisze:

  Dlaczego powyższego tekstu nie ma na mapie strony? Natomiast pojawia się on po wpisie w języku angielskim. Natomiast na mapie strony jest wpis Nie chcemy dekomunizacji….., którego nie można wyświetlić i pojawia się informacja o błędzie?

 2. ireneusz pisze:

  Dziwne, rano był angielski tekst, obecnie go nie ma,
  Pytam co się z nim stało?

 3. BEST EARNINGS FOR ALL FROM $8168 per week: https://q1-earn-1000usd-per-week-162.blogspot.ru?f=89 pisze:

  A proven way to make money on the Internet from $5923 per day: https://q2-get-5000usd-per-week-162.blogspot.mx?c=69

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>