Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

ul. Żeńców – miejsce, którego już nie ma

Galeria CAB wzbogaciła się o kilka zdjęć ulicy Żeńców na bemowskich Górcach. Mimo, że sam materiał jest stosunkowo “młody” (fotografie pochodzą z 2006 roku) ma już wartość archiwalną – ulica zniknęła z mapy Warszawy, a w jej miejscu przebiega obecnie Trasa S8.

Jeszcze kilka lat temu stały tu zabudowania pamiętające czasy, gdy o blokach nikt tu nie myślał. Okolice ulic Żeńców, Wieśniaczej czy Brzeżka stanowiły swoistą enklawę – miejsce, w którym czas się zatrzymał. Nie bez znaczenia był zapewne fakt, że od wielu lat mieszkańcy nie mogli inwestować w swoje domy, czekając na rozpoczęcie budowy trasy. O tym, jak ulica Żeńców stopniowo przechodziła do historii pisał Przemysław Burkiewicz, który jest też autorem poniższych zdjęć.

Pozostałości szklarni (widocznych także ze starego wiaduktu Powstańców Śląskich) mogły przypominać o rolniczo-ogrodniczej historii Górc; w XIX w powstały tu Ogrody Ulrychów, a w ślad za nimi także kolejne gospodarstwa, które zaopatrywały Warszawę w warzywa i owoce. Skojarzenia z tradycjami rolniczymi przywołuje też nazwa ulicy.

ul. Żeńców w 2006 r.    ul. Żeńców w 2006 r. (przed budową Trasy S8)    ul. Żeńców w 2006 r.

ul. Żeńców w 2006 r.    ul. Żeńców w 2006 r.

ul. Żeńców w 2006 r. ul. Żeńców w 2006 r.
ul. Żeńców w 2006 r.
latarenka adresowa budynku przy ul. Żeńców 9

Ulicę Żeńców można zobaczyć na planie Warszawy z 1958 r. Była to wówczas jedna z najmłodszych części miasta – Górce zostały przyłączone do Warszawy dopiero w 1951 r. Na planie widać stary, “zygzakowaty” przebieg ul. Górczewskiej oraz pętlę autobusową Nowe Górce, do której dojeżdżała tylko jedna linia (109).

Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>