Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

TWOJA HISTORIA DZIELNICY- wystawa archiwalnych zdjęć mieszkańców Bemowa

Osiedle Górczewska w budowie

Pod koniec czerwca będziecie mieli okazję wziąć udział w wyborach, jakich jeszcze nie było.  Każdy mieszkaniec Warszawy może zdecydować co zrobi jego dzielnica w przyszłym roku. Część budżetu miasta została bowiem przeznaczona  na realizację pomysłów proponowanych przez samych mieszkańców. Na Bemowie można wybierać spośród 50 propozycji – jedna a nich została zgłoszona przez nas.

Zagłosuj na projekt nr 1 na Bemowie: TWOJA HISTORIA DZIELNICY
Wystawa plenerowa archiwalnych zdjęć mieszkańców  http://twojbudzet.um.warszawa.pl/glosowanie/

Zróbmy razem wystawę!

TWOJA HISTORIA DZIELNICY to plenerowa wystawa, na której zobaczymy archiwalne zdjęcia z prywatnych albumów mieszkańców, oczywiście z Bemowem w tle. Dla tych, którzy mieszkają tu od dawna, będzie to okazja do wspomnień. Nowych mieszkańców chcemy przekonać, że Bemowo to nie tylko sypialnia Warszawy i zachęcić do zainteresowania się historią dzielnicy.

Skąd pomysł?

Bemowo jest młodą dzielnicą i brakuje nam jeszcze lokalnej tożsamości. Wiele osób sprowadziło się tu niedawno, a i ci którzy mieszkają tu dłużej często nie czują się zakorzenieni na Bemowie. Chcemy zaktywizować mieszkańców i wzmocnić ich związki z Bemowem w oparciu o ich własne, prywatne wspomnienia. Przy okazji pokażemy, że historia Bemowa ma bardzo ciekawe, często nieznane powszechnie wątki, których echa dostrzec można dziś tylko jeśli dobrze wiemy, gdzie ich szukać – od rolniczych dziejów Górc i Chrzanowa, przez militarną spuściznę twierdzy Warszawa i przemysłową przeszłość Jelonek, po lotnicze dziedzictwo północnej części dzielnicy. Pokażmy, że Bemowiacy nie gęsi i swoją historię mają!:)

 

porownanie1982_2014  skrzyżowanie Powstańców/Człuchowska - wczoraj i dziś

 

Oczywiście na naszej stronie zgromadziliśmy już zaczątek kolekcji archiwalnych zdjęć Bemowa (i bardzo wam dziękujemy za wszystkie zdjęcia, które przesyłacie!), ale chcielibyśmy, by idea trafiła do szerszego grona. Pomyślcie tylko, ile archiwalnych fotek może leżeć w albumach waszych sąsiadów, którym do głowy by nie przyszło, że lokalna historia jest ciekawa i że takich materiałów można szukać w Internecie. Jest szansa, że zainteresują się tematem, kiedy ta historia sama „przyjdzie” do nich.

Dotrzeć do wszystkich

Wystawę chcemy pokazać w trzech różnych punktach Bemowa, tak aby jak najwięcej osób miało szansę zobaczyć ją na codziennej trasie do szkoły, pracy czy na zakupy. Plansze ze zdjęciami będą ustawione przy najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach ulicy Powstańców Śląskich:

  • z Człuchowską (okolice Hali Wola),
  • z Górczewską (przy ratuszu),
  • z Radiową (plac z fontanną).

W każdej lokalizacji chcemy zaprezentować inne fotografie, przede wszystkim te pokazujące najbliższe tereny. Będzie więc okazja do porównania, jak bardzo zmieniła się okolica na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zbiórkę zdjęć na potrzeby wystawy będzie koordynował urząd dzielnicy – będą to zupełnie nowe materiały, wcześniej nigdzie nie pokazywane. Poza zdjęciami będzie można przeczytać też informacje i ciekawostki związane z historią Bemowa.

Pocztówka z przeszłości

W dniu otwarcia wystawy czeka was nie lada atrakcja – na Bemowie pojawi się okolicznościowa linia autobusowa, obsługiwana przez starego poczciwego Ikarusa! Jeśli więc macie ochotę wyruszyć w sentymentalną podroż w stylu lat 80. będzie ku temu okazja, autobus będzie kursował pomiędzy poszczególnymi częściami wystawy. A na pamiątkę zabierzecie pocztówki z archiwalnymi zdjęciami.

 

Bemowo Lotnisko-ul.Powstańców Śląskich

 

Jak głosować?

Głosowanie będzie odbywać się od 20 do 30 czerwca i będzie można wziąć z nim udział na kilka sposobów:

 

Pełną listę projektów zaproponowanych na Bemowie można zobaczyć tutaj. I na koniec dobra wiadomość – jeśli spodobało Ci się kilka pomysłów, możesz poprzeć nawet 5 projektów. Pamiętajcie o projekcie nr 1 – TWOJA HISTORIA DZIELNICY!

 

Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>