Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

Historia: ośrodek CWKS Legia na Bemowie

W naszej galerii pojawiły się archiwalne zdjęcia kompleksu Legii na Bemowie. Warto przy tej okazji przywołać ambitne plany, jakie wiązane były z rozbudową ośrodka. Tak o Legii pisała Ewa Dobrowolska w „Stolicy” w 1986r.:

Jeśli w Warszawie zagospodarowuje się jakiś teren, to łatwo przewidzieć, że wyrośnie tam następne – lepsze lub gorsze – osiedle mieszkaniowe. Wiadomo, priorytet. Ale ludzie maja też inne potrzeby. Dobrze więc, że udaje się czasem ocalić kawałek miasta od zabudowania blokami. Tak, jak stało się z 80-hektarowym terenem położonym pomiędzy Cmentarzem Komunalnym – dawnym Wojskowym na Powązkach i osiedlem Bemowo.

Prace związane z tworzeniem ośrodka CWKS Legia Bemowo prowadzone były od roku 1980. Przejęty od wojska teren wymagał gruntownego uporządkowania i przebudowy. Stare budynki zagospodarowano na nowo: powstały tu hotel dla sportowców, kasyno oraz hala tenisowa. Sportowcy przebywający w hotelu mogli tu skorzystać z „nowoczesnych urządzeń odnowy biologicznej”. Od podstaw zbudowano hipodrom z trybunami, na którym odbyły się Mistrzostwa Armii Zaprzyjaźnionych oraz Mistrzostwa Polski w pięcioboju.

Plany dalszej rozbudowy uwzględniały budowę hali dla siatkarzy i koszykarzy, strzelnicy oraz ujeżdżalni ze stajnią. Wszystkie te obiekty miały powstać do 1990 roku. W kolejnych latach planowano oddanie dwóch pływalni – krytej i otwartej. Dziś z dawnych planów pozostało niewiele. Jak tereny te wyglądają obecnie przekonać się może każdy, kto wybierze się na spacer ul. Waldorffa. Poniżej kilka zdjęć z 2009 r.

Paulina

 

CWKS Legia  CWKS Legia - dyskobol  CWKS Legia - dyskobol  CWKS Legia

Tereny CWKS Legia na Bemowie
Wrzesień 2009, fot. Paulina Fabrowska

2 odpowiedzi na „Historia: ośrodek CWKS Legia na Bemowie

  1. DK pisze:

    Z planów to wybudowali strzelnicę, działa do dziś. Szkoda budynków, część powstała w 20-leciu Międzywojennym. Agencja Mienia Wojskowe wystawiła je na sprzedaż, pewnie wyburzą i pobudują jakieś bloczyska.

  2. Pingback: Alarm dla Willi Generalskiej – Bemowiacy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>