Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

Historia czołgów na poligonie WAT

Potrzeba powstania poligonu WAT zaistniała, gdy pojawiła się możliwość przyjmowania do Akademii kandydatów z tzw. „cywila”. Cywilni kandydaci, po zdaniu egzaminów wstępnych i zakwalifikowaniu na studia, byli umundurowani i przechodzili wojskowe przeszkolenie podstawowe, które między innymi odbywało się na poligonie i torze przeszkód WAT.

Na poligonie znajdowały się niezbędne do szkolenia obiekty, jak również obiekty imitujące pole walki. Część z tych ostatnich w miarę upływu lat ulegała naturalnym zmianom lub dewastacji i obecnie większości z nich już nie ma. Jednak ich obrazy, które te zmiany nieco dokumentują, zachowały się w moim archiwum. Odnalazłem kilka z nich. Ich prezentację rozpoczynam zdjęciami wprowadzającymi do tematu.

Droga prowadząca na teren poligonu, obecnie zwanym Placem Ćwiczeń, przylega do ogrodzenia terenu strzelnicy WAT i jest pokazana na fot. 1.
Droga obok strzelnicy WAT na poligon
Fot. 1 Droga obok strzelnicy WAT na poligon współcześnie zwany Terenem Ćwiczeń, 2014.12.08.

Na poligonie znajdowały się dwa czołgi, pierwszy po lewej stronie od tej drogi, w pobliżu wieżyczki związanej z dawnym torem przeszkód czołgowych (fot. 2), czyli na jego początkowej części i drugi w końcowej. Oba umieszczone były w specjalnych okopach czołgowych, których współczesny widok przedstawiony zostanie później.
Współczesny widok boku poligonu WAT

Fot. 2 Współczesny widok boku poligonu z okopami i szczątkami czołgowej wieży obserwacyjnej, 2001.08.01.

Wokół poligonu biegnie droga żużlowa, widoczna na zdjęciu fot. 3 z lewej strony, przedstawiającym widok terenu poligonu od strony jego końcowej części.
Współczesny widok boku poligonu WAT

Fot. 3 Współczesny widok z tyłu poligonu w stronę jego boku z fot. 2, 2001.08.13.

Najwcześniejsze zdjęcie jakie posiadam, obiektu w postaci czołgu wzbogacającego pole walki na poligonie, pochodzi z ok. 1991 r. Zdjęcie wykonane było prostym aparatem analogowym, na początku moich zainteresowań dokumentowaniem terenów WAT i data jego jest orientacyjna. Znajdował się w pobliżu wieżyczki czołgowej. Jego widok niezbyt wyraźny przedstawia (fot. 4). Jest to słynny z okresu II Wojny Światowej czołg T-34.
Autor przy czołgu T-34, WAT

Fot. 4 Autor latem z wnuczką przy pierwszym czołgu T-34, ok. 1991 r.

Drugi stosunkowo wyraźny widok czołgu pierwszego, przedstawia fot. 5. Zdjęcie było wykonane ok. 1992 r., również aparatem analogowym, ale lepszej jakości.
Zimą przy czołgu na poligonie WAT

Fot. 5 Zimą przy pierwszym czołgu babcia z wnuczką, ok. 1992 r.

Czołg ten z biegiem lat zmieniał swój wygląd, co przedstawiają kolejne zdjęcia fot. 6 i fot.7.

Widok pierwszego czołgu T-34, WAT

Fot. 6 Widok z boku pierwszego czołgu „upiększonego”, 2001.08.01.

Widok pierwszego czołgu T-34, WAT

Fot. 7 Widok w zbliżeniu „upiększonego” czołgu z fot. 6, 2001.08.01.

Po pewnym czasie czołg ten został przemalowany na kolor zbliżony do koloru pierwotnych czołgów T-34. Jego widok podczas Świąt Wielkanocnych w 2006.04.16 przedstawia fot. 8.

Przemalowany na zielono pierwszy czołg, WAT

Fot. 8 Widok przemalowanego na zielono pierwszego czołgu, 2006.04.16.

Drugi czołg też T-34 umieszczono w tylnej części po prawej stronie poligonu. Jego zdjęcie, fot. 9, wykonane zostało 2001.08.07 z poziomu okopu biegnącego w poprzek poligonu. Współczesny widok tego okopu przedstawia fot. 10.
Widok drugiego czołgu na poligonie WAT

Fot. 9 Widok w oddali drugiego czołgu, 2001.08.07.

Fragmenty okopu na poligonie WAT

Fot. 10 Współczesny widok fragmentu okopu i terenu, gdzie znajdował się drugi czołg, 2014.12.08

Kolejne zdjęcie drugiego czołgu stosunkowo dokładne (fot. 11) wykonane 2005.10.06 przedstawia widok drugiego czołgu z boku.

Widok drugiego czołgu na poligonie WAT
Fot. 11 Widok z boku drugiego czołgu, 2005.10.06.

Po pewnym czasie zmieniono radykalnie wygląd drugiego czołgu. Jednak nie odnalazłem w swoich archiwach zdjęcia tego czołgu ze zmienionym wyglądem. Zmieniono kształt jego wieżyczki na bardziej zbliżoną do trapezu, poprzez osłonięcie jej pionowymi blachami oraz dodano w środkowej części lufy okrągły walec, mający imitować urządzenie wydmuchujące po wystrzale gazy prochowe z wnętrza czołgu. Wydaje mi się, że chciano w ten sposób upodobnić czołg T-34 do współczesnych czołgów niemieckich.

Na zakończenie zgodnie z obietnicą zamieszczam współczesne zdjęcia miejsc, gdzie stały oba czołgi oraz widoki okopów czołgowych. Zdjęcie fot. 12 okopu w którym stał kiedyś pierwszy czołg, fot. 13 terenu gdzie stał czołg drugi oraz fot. 14, pozostałość ścianki betonowej po okopie czołgu drugiego.
Okop czołgowy na poligonie WAT

Fot. 12 Współczesne zdjęcie okopu czołgowego w pobliżu wieżyczki czołgowej, 2014.12.08.

Współczesne zdjęcie terenu, gdzie stał drugi czołg, WAT

Fot. 13 Współczesne zdjęcie terenu, gdzie stał drugi czołg, 2014.12.08.

Pozostałość po okopie drugiego czołgu, WAT

Fot. 14 Współczesny widok pozostałości ściany okopu dla czołgu drugiego, 2014.12.09.

Oprócz czołgów, nie wiem w jakim celu, na terenie pomiędzy poligonem i torem przeszkód umieszczono samochód pancerny. W początkowym okresie, jak pamiętam był on w całkiem dobrej formie, jednak w miarę upływu lat był dewastowany i podpalany. Nadal znajduje się on w tym samym miejscu.

Ireneusz Dobiech, grudzień 2014

Od Redakcji
Ireneusz Dobiech. Urodzony w 1931 r. w Częstochowie. Doktor nauk technicznych, przez 37 lat pracownik naukowo – dydaktyczny Wojskowej Akademii Technicznej. Promotorem jego rozprawy doktorskiej, zatytułowanej „Analiza doświadczalna procesów elektro-gazodynamicznych towarzyszących wystrzałowi”, był prof. dr hab. Sylwester Kaliski. Autor kilkunastu artykułów naukowych i skryptów, a także trzech wynalazków. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim. Badacz i propagator wiedzy o Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej; prowadzi stronę www.nadajnik-babice.pl

 

 

8 odpowiedzi na „Historia czołgów na poligonie WAT

  1. el_guapo pisze:

    Witam,
    Posiadam ok. 4-5 zdjęć czołgu nr 1 z 2005.08 w dobrej jakości (aparat cyfrowy).
    Jeżeli są Państwo zainteresowani, proszę o kontakt.

  2. Joanna pisze:

    Bardzo dobra wiadomość, ponieważ gromadzimy również zdjęcia współczesne, które uwieczniają często już nieistniejące, historyczne motywy Bemowa. Zapraszamy do kontaktu na cyfrowe.archiwum.bemowa@gmail.com

  3. Przeczytałem wiadomość, która mnie bardzo ucieszyła, gdyż pamiętam widoki obu czołgów w okresie ich ustawienia. Były w doskonałym stanie. Niestety nie mam ich zdjęć z tego okresu. Dlatego byłoby wspaniale, gdyby mój blog został o nie wzbogacony. W miarę upływu lat, były rozbierane przez „złomiarzy”, dewastowane, jak również ich sylwetki były modyfikowane, o czym wspominam.

  4. tmk pisze:

    czyli obecnie nie ma już żadnego?

  5. Niestety, nie ma już żadnego czołgu na Poligonie WAT. Dlatego też byłoby wspaniale, jak to już napisałem, gdyby oferta złożona na początku została zrealizowana.
    Ireneusz.

  6. z.l. pisze:

    Pamiętam te czołgi z 1989 roku, na tym bardziej oddalonym od akademii zachowane były blachy w formie walca na wieży, mające imitować czołg NATO. W miarę lat jak je odwiedzałem były sukcesywnie patroszone z wyposażenia i silników, aż całkiem zniknęły pozostając we wspomnieniach …….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>