Co budowali Niemcy na Bemowie, jak powstawały bloki na Jelonkach i jak działało kultowe kino „Rakieta” – na te pytania odpowiemy podczas otwartych wykładów historycznych w Bemowskim Centrum Kultury.
To już druga seria spotkań, na których opowiadamy o obyczajowych i wojskowych dziejach obecnych terenów warszawskiej dzielnicy Bemowo. Przez cały 2016 rok słuchacze zapoznawali się z historią Lotniska Babice oraz osiedli powstałych w latach 80. na jego pozostałościach, historią kadry zakładającej Wojskową Akademię Techniczną czy bemowskimi wątkami filmowymi. Tegoroczne, wykłady będą się odbywały raz w miesiącu od stycznia do czerwca w Bemowskim Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201. Zawsze w środy o godz. 19:00. Wstęp wolny.
18 stycznia (środa), 19:00
Życie codzienne jeńców niemieckich na Bemowie 1946 – 1949
Spotkanie poświęcone będzie życiu codziennemu, warunkom pracy i roli odegranej przez niemieckich jeńców wojennych, którzy w ramach reparacji po II wojnie światowej i na podstawie umów polsko-sowieckich zostali skierowani do pracy przymusowej w Polsce Ludowej. Ich zadaniem miała być odbudowa miast, kopalni, zakładów przemysłowych i infrastruktury komunikacyjnej. Stąd też ich udział w budowie lotniska na Bemowie w latach 1946 – 1949. Do 1950 r. ostatnie transporty z jeńcami wyjechały do nowopowstałego państwa wschodnioniemieckiego – Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
8 lutego (środa), 19:00
Życie w „Przyjaźni”. Robotnicy radzieccy na Bemowie 1951-1955
W latach 1952 – 1955 pod kierunkiem prof. Lwa Rudniewa w Warszawie powstawał Pałac Kultury i Nauki, nazywany później Pałacem Młodzieży im. Józefa Stalina. Obiekt miał być „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, stąd też wznoszony był także przez robotników radzieckich, zakwaterowanych m.in. w osiedlu „Przyjaźń” na Górcach. Mimo powszechnie znanych faktów odnośnie Pałacu Kultury, sami jego budowniczowie z ZSRR pozostają w cieniu swojego dzieła. Spotkanie dotyczyć więc będzie ich życia codziennego, warunków pracy i ich miejsca w propagandzie przyjaźni polsko-radzieckiej epoki stalinowskiej, z akcentem na ich doświadczenia związane z życiem na osiedlu „Przyjaźń”.
15 marca (środa), 19:00
Generał Sylwester Kaliski (1925-1978) jako naukowiec i polityk gierkowskiej dekady sukcesu
Profesor i generał Wojska Polskiego Sylwester Kaliski (1925 – 1978) to postać ciekawie ilustrująca ogromne przemiany społeczne, technologiczne i polityczne dokonujące się w Polsce po II wojnie światowej. Profesor Kaliski uosabia awans społeczny, możliwości zrobienia kariery wśród wojskowych, łączących wszechstronne zainteresowania oraz zdolności techniczne i naukowe z akceptacją ustroju Polski Ludowej. Postać Sylwestra Kaliskiego obrosła szeregiem mitów związanych z jego ogromną rolą w Polsce Gierka, (z akcentem na słynny eksperyment „Focus” z 1973 r.), rzekomymi pracami nad polską bronią nuklearną oraz – zdaniem niektórych – z niewyjaśnionymi okolicznościami tragicznej śmierci w wypadku samochodowym w 1978 r. Spotkanie będzie próbą uporządkowania wiedzy popularnej o Sylwestrze Kaliskim i podsumowaniem jego dokonań 40 lat po założeniu przez niego Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, pionierskiej instytucji w świecie polskiej nauki i techniki.
19 kwietnia (środa), 19:00
Na zachodnim krańcu. Projektowanie i budowa Osiedla Jelonki w latach 70. XX w.
Na początku lat 70. na peryferiach Warszawy powstało najdalej wysunięte osiedle mieszkaniowe zachodniej Woli. Pomiędzy domki jednorodzinne wkroczyła wysoka zabudowa. O tym, jak powstawały bloki najstarszego z bemowskich osiedli, dowiemy się z materiałów archiwalnych i od budowniczych KBM Północ.
17 maja (środa), 19:00
Historia kin na Bemowie
„Dar” na Osiedlu Przyjaźń, „Rakieta” w Wojskowej Akademii Technicznej czy kino garnizonowe przy ulicy Radiowej. Opowieść o ludziach, repertuarze i ciekawostkach dawnych, powojennych bemowskich kin.
7 czerwca (środa), 19:00
Subkultury na Bemowie w latach 80.-90.
W latach 80. nowo powstałe osiedla zaczęło wypełniać życie kulturalne animowane głównie przez spółdzielcze ośrodki kultury. Jednocześnie z niejednego mieszkania można było usłyszeć punk rocka czy heavy metal odtwarzane z magnetofonów i kaset video, a pod koniec lat 90. na Bemowie powstały znaczące zespoły hip-hopowe – Grammatik i Fenomen. Spotkanie będzie próbą opisania, jak na Bemowie funkcjonowały subkultury, a towarzyszył temu będzie fotoreportaż wykonany w latach 80. przez mieszkańca Jelonek.
Pobierz ulotkę – wykłady historyczne o Bemowie 2017