Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

Budowa bloku przy Anieli Krzywoń 2 w 1975 r.

Budowa bloku Anieli Krzywoń 2 1976 r.

Budowa bloku przy Anieli Krzywoń 2, widok od ul. Człuchowskiej
Rok 1975, fot. Antoni W. Szafrański

Informacje o zdjęciu

4 odpowiedzi na „Budowa bloku przy Anieli Krzywoń 2 w 1975 r.

 1. Edgar pisze:

  O! Jak miło popatrzeć na słupki:) Widać stary przebieg linii 15 kV. Od strony torów widać linię, która biegła nad nimi, potem ul. Człuchowską, Stromą, Jana Olbrachta, a następnie wzdłuż płotu Fabryki Domów, do ul. Górczewskiej. Na początku lat 80-tych opisaną linię skablowano. Tylko niewielkie jej fragmenty były jako napowietrzne. Na wprost – widać linię biegnącą ul. Człuchowską, a następnie ul. Gimnazjalną do pl. Kasztelańskiego, gdzie naprzeciwko piekarni była stacja trafo na drewnianych słupach. Odcinek do ul. Gimnazjalnej skablowano razem z wcześniej opisaną linią. Na rogu ul. Człuchowskiej i Gimnazjalnej był słup kablowy. Linia odchodząca w lewo, przestała istnieć dokładnie 4 lata temu. Łączyła się z linią biegnącą z RPZ Wola, do GPZ Mory (ta linia jeszcze istnieje, a jej napowietrzny odcinek biegnie od podstacji tramwajowej Połczyńska, aż do szkoły przy ul. A. Krzywoń).

  pozdrawiam

 2. Edgar pisze:

  Pamiętam jeszcze inne linie w okolicy. Jeżeli chodzi o słupy i stacje trafo, to niemal identyczna linia, jak ta przy ul. Gimnazjalnej – biegła wzdłuż ul. Brygadzistów i Szczotkarskiej, z odgałęzieniem do stacji trafo, na rogu ul. Powstańców Śląskich i Połczyńskiej. Do dziś stoi tam słup, będący pamiątką tej stacji. Cofając się ponownie w stronę ul. Szczotkarskiej – przy obecnym Urzędzie Skarbowym (dawniej był tam hotel robotniczy), była stacja trafo, identyczna, jak ta przy pl. Kasztelańskim (drewniane szczudła). Podobna stacja znajdowała się też na rogu ul. Brygadzistów i Sterniczej. Jedyny, zachowany tego typu obiekt (acz po modernizacji), znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Moździerzy i Szeligowskiej. Opisywana linia przestała funkcjonować jesienią 1986 roku.

 3. Edgar pisze:

  Na zdjęciu, na słupie rozgałęźnym – widać napęd odłącznika, który to był schowany w takim „pudełku” wykonanym na bazie włókna szklanego i żywicy epoksydowej. Identyczne 2 szt. odłączników w takim wykonaniu znajdowały się przy skrzyżowaniu ul. Szczotkarskiej i Powstańców Śląskich.

 4. Edgar pisze:

  Jeżeli chodzi o linie elektroenergetyczne w rejonie Jelonek i Bemowa (ale nie tylko), to interesowały mnie od najmłodszych lat. Część z nich zniknęło,część zmieniła przebieg. Stosunkowo najbliższa (dosłownie i w przenośni)jest mi linia biegnąca przez pas ochrony d. Zakładów Nowotki. Tak naprawdę, to są (były) dwie linie. Z pewnych, ustaleń w terenie – wynika, że starsza była ta część, która już nie istnieje (a jest na zdjęciu). Odgałęzienie biegnące wzdłuż torów kolejowych do RPZ „Wola” jest nowsze i zapewne powstało w czasie, kiedy powstał RPZ. W 1986 roku, napowietrzny przebieg tej linii nieco się skrócił. Kiedyś linia biegła aż do ul. Połczyńskiej nad terenem campingu (obecnie P&R Połczyńska). Teraz schodzi pod ziemię, tuż przy podstacji Tramwajów Warszawskich. Kawałek wcześniej – już na terenie pasa ochronnego, było odgałęzienie do słupa kablowego z odłącznikiem starego typu. Sam słup, coraz mocniej dewastowany i ograbiany z wyposażenia stał jeszcze stosunkowo niedawno. Do samego końca można było operować odłącznikiem. To odgałęzienie powstało zapewne na czas budowy bloków przy ul. Synów Pułku. Linia schodzi pod ziemię przy ul. A. Krzywoń, staje się znów napowietrzna, w rejonie przystanku autobusowego Siemiatycka i biegnie dalej w kierunku Mor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>