Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

BEMOWO nieodkryte: zapraszamy na wykłady!

Startuje cykl wykładów historycznych o Bemowie, które ukażą obyczajowe, wojskowe i artystyczne oblicza dzielnicy. Spotkania pod patronatem Cyfrowego Archiwum Bemowa będą się odbywały raz w miesiącu
w Bemowskim Centrum Kultury od stycznia do czerwca 2016 r.

Synów Pułku - lata 80., fot. Edward Kołodziejczyk

Na spotkaniach prowadzonych przez historyka i archiwistkę społeczną będzie można zapoznać się z dziejami terenów dzisiejszego Bemowa ukazanymi w dokumentach życia społecznego.

Pokażemy Bemowo poprzez materiały archiwalne, prasowe, fotografie i wspomnienia mieszkańców oraz efekty własnych dociekań terenowych.
Odkryjemy dzielnicę od najbardziej namacalnych do najstarszych kontekstów historycznych – od osiedli w PRL do wojskowego i przemysłowego okresu rozbiorów. Przemiany te podsumujemy obrazem Bemowa w filmie.

Organizatorem wykładów jest Bemowskie Centrum Kultury m.st. Warszawy 

WYKŁAD 1: Życie w płycie. Bemowo lat 70./80.
20 stycznia (środa), 19:00
Bemowskie Centrum Kultury, Górczewska 201
W 1985 roku na łamach Tygodnika Stolica narzekano, że oddalone od centrum miasta Bemowo na 12,5 tys. mieszkańców ma jedną szkołę, cierpi na brak poczty i komunikacji, a już dwa lata później powstały tu trzy nowe przychodnie dla 60 tys. mieszkańców. Jak na nieobecnym niegdyś na mapach Warszawy, wojskowym lotnisku powstawało osiedle?

Wykłady odbywają się od stycznia do czerwca 2016 r.
Zawsze w środy o 19:00
17 lutego – Życie na płycie. Lotnisko Babice 1946 – 1976
23 marca – W służbie odrodzonej Polski. Wojsko i jego rola w historii Bemowa 1918 – 1939
27 kwietnia – Ślady Imperium. Relikty carskich obiektów wojskowych a Bemowo
18 maja – Zaginione Górce
22 czerwca – Bemowo w filmie
————————————–


Prowadzący:

dr Paweł Brudek – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, przewodnik po ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, wiceprezes Masław Stowarzyszenie. Autor publikacji popularnonaukowych na temat I wojny światowej (m.in. „Afryka Wschodnia 1914 – 1918”, wyd. Bellona, Warszawa 2008). Interesuje się historią Warszawy na przełomie XIX i XX w. oraz fortyfikacjami na Mazowszu. Jako członek Stowarzyszenia prowadził wycieczki w ramach projektu „Po Woli do woli”, a w ramach festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Warszawa w budowie 2” – wycieczkę po forcie Bema i reliktach Twierdzy Warszawa na Powązkach. W 2015 r. prowadził spacery „Bemowo odkryj na nowo”.
Joanna Rutkowska – absolwentka dziennikarstwa i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, aktywistka miejska, działaczka polskiego ruchu wolnomyślicielskiego, m.in. autorka trasy spacerowej śladami T. Boya-Żeleńskiego i warszawskich wolnomyślicieli; współzałożycielka Cyfrowego Archiwum Bemowa, redaktor „Kuriera Wolskiego” . Autorka cyklu wywiadów ze świadkami historii II wojny światowej, głównie Powstania Warszawskiego. Bemowianka z urodzenia. Interesuje się głównie historią obyczajową Bemowa.

Jedna odpowiedź na „BEMOWO nieodkryte: zapraszamy na wykłady!

  1. Edgar pisze:

    Cieszę się z inicjatywy. Brakowało mi natomiast informacji, ciekawostek oraz zdjęć dotyczących osiedli, które są na zdjęciu powyżej (przecież w Archiwum jest sporo zdjęć z tej okolicy, sam kilka nadesłałem). Ten temat praktycznie pominięto. Szkoda. Osobiście brakowało mi w wykładzie jakiejś chronologii, uporządkowania, przez co czasem trudno było się we wszystkim połapać, a (w moim odczuciu) wykład był trudny w odbiorze. Mam nadzieję, że to tylko trudne początki, a dalej już będzie tylko lepiej.
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>