Internaty WAT
Prezentujemy materiał przedstawiający budowę Wojskowej Akademii Technicznej. Zdjęcia wykonane od strony zachodniej, prawdopodobnie z dachu budynku mieszczącego dziś Internat Wojskowy przy ul. Kaliskiego (por. plan rozmieszczenia obiektów), obrazują stan rozbudowy Akademii z około 1951 roku.
Widzimy tu dzisiejszą ulicę Kaliskiego w czasie kiedy była tylko wewnętrzną drogą WAT-u, rusztowania Gmachu Głównego uczelni, tory tramwajowe linii 20, powstające siedziby wydziałów Akademii, których rozpoznanie i porównanie ze stanem dzisiejszym przeniesie CAB-owiczom wiele satysfakcji. Zdjęcia zostały zidentyfikowane i opisane przez pana Ireneusza Dobiecha.
Nie znamy autora prezentowanych zdjęć, zatem osoby, które mają informację na temat ich źródła prosimy o kontakt.
WAT ok. 1951 r. Na pierwszym planie, po lewej stronie zdjęcia, fragment schodów prowadzących do wznoszonego budynku Biblioteki WAT. W centralnej część po obu stronach budynki Internatów, w których byli zakwaterowani studenci („słuchacze”). Pomiędzy dwoma budynkami Internatów z lewej strony, na ich zapleczu, widać budynek kina należący do budynku Klubu WAT. W oddali komin kotłowni zewnętrznej, przed nim budynek tzw. WCH, Wojskowej Centrali Handlowej.
Fot. ze zbiorów Ireneusza Dobiecha
Autorem zdjęć jest pan Makowski (pracował w Bibliotece Głównej). Zdjęcia te uzyskałem od pana Makowskiego w postaci odbitek, ale bez prawa do dystrybucji – podzieliłem się ze współpracownikami.
Witam Pana.
Zdjęcie nr 8 wykonane jest z przybudówki do akademika nr 1, w której za moich czasów studiów i pracy (78-98) były sale wykładowe, zaś zdjęcie nr 9 wykonano z tego samego miejsca co foto nr 8, w kierunku zachodnim, gdzie obecnie znajduje się ośrodek sportowy, poligon i strzelnica przy Kocjana. Nie wiem czy w tych czasach pracował już w WAT Pan Makowski , o ile pamiętam Andrzej.
U niego, za moich czasów, każdy z studentów miał sesje do indeksu,czy legitymacji. Z późniejszych czasów pamiętam, że widywałem w bibliotece takie panoramy Akademii z różnych lat, a z takich ujęć słynął również Pan Andrzej – panorama 180 stopni, foto 1 do 8.