Rejony MSI
Szukaj zdjęć według rejonów

Aby obejrzeć zdjęcia z danego rejonu MSI, skorzystaj z mapki poniżej:

Mapa Bemowa Chrzanów Jelonki Południowe Jelonki Północne Górce Groty Fort Radiowo Fort Bema Boernerowo Lotnisko Bemowo Lotnisko

Ulice

(2) Budowa Wojskowej Akademii Technicznej

WAT. Ulica Kaliskiego – lata 50.

Prezentujemy materiał przedstawiający budowę Wojskowej Akademii Technicznej. Zdjęcia wykonane od strony zachodniej, prawdopodobnie z dachu budynku mieszczącego dziś Internat Wojskowy przy ul. Kaliskiego (por. plan rozmieszczenia obiektów), obrazują stan rozbudowy Akademii z około 1951 roku.
Widzimy tu dzisiejszą ulicę Kaliskiego w czasie kiedy była tylko wewnętrzną drogą WAT-u, rusztowania Gmachu Głównego uczelni, tory tramwajowe linii 20, powstające siedziby wydziałów Akademii, których rozpoznanie i porównanie ze stanem dzisiejszym przeniesie CAB-owiczom wiele satysfakcji. Zdjęcia zostały zidentyfikowane i opisane przez pana Ireneusza Dobiecha.

Nie znamy autora prezentowanych zdjęć, zatem osoby, które mają informację na temat ich źródła prosimy o kontakt.
Zdjęcie 2 Wat8 p

WAT ok. 1951 r. Na dalszym planie widzimy trzy przęsła hangaru. Bliżej – wewnętrzna droga WAT-u (obecnie ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego), słupy podtrzymujące trakcję tramwajową i ogrodzenia rozdzielające tereny wokół budynków Akademii.

Fot. ze zbiorów Ireneusza Dobiecha

Informacje o zdjęciu

2 odpowiedzi na „(9) Budowa Wojskowej Akademii Technicznej

  1. Robert pisze:

    Autorem zdjęć jest pan Makowski (pracował w Bibliotece Głównej). Zdjęcia te uzyskałem od pana Makowskiego w postaci odbitek, ale bez prawa do dystrybucji – podzieliłem się ze współpracownikami.

  2. Ryszard Kabaj pisze:

    Witam Pana.
    Zdjęcie nr 8 wykonane jest z przybudówki do akademika nr 1, w której za moich czasów studiów i pracy (78-98) były sale wykładowe, zaś zdjęcie nr 9 wykonano z tego samego miejsca co foto nr 8, w kierunku zachodnim, gdzie obecnie znajduje się ośrodek sportowy, poligon i strzelnica przy Kocjana. Nie wiem czy w tych czasach pracował już w WAT Pan Makowski , o ile pamiętam Andrzej.
    U niego, za moich czasów, każdy z studentów miał sesje do indeksu,czy legitymacji. Z późniejszych czasów pamiętam, że widywałem w bibliotece takie panoramy Akademii z różnych lat, a z takich ujęć słynął również Pan Andrzej – panorama 180 stopni, foto 1 do 8.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>